Koszyk  

jest pusty
Zakupy bez logowania

 

Jak dobrze wybrać wózek dla malucha ?

Wózki wielofunkcyjne

Wszechstronne wózki wielofunkcyjne mogą pełnić rolę fotelika samochodowego, nosidełka i wózka. Producenci  oferują modele wózków, które mogą rosnąć z dzieckiem przez lata. Wózki wielofunkcyjne są dostępne w wielu formach i rozmiarach, więc jeśli żyjesz w ruchu, możesz znaleźć także lekki, składany model. Produkty tego typu mają mnóstwo elementów dodatkowych. Niektóre modele mają nawet wbudowane głośniczki, na których można odtwarzać muzykę lub bajki. Jeśli chcesz kupić taki wózek, a masz ograniczony budżet, zastanów się, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze, i poszukaj modelu, który je oferuje.

Wózki duże i średnie

Paradoksalnie, im mniejsze dziecko, tym większy musi być wózek dla niego. Duże i średnie wózki często mają amortyzowane zawieszenie, duże koła i hamulce, dzięki którym dziecko podróżuje wygodnie i bezpiecznie. Takie wózki mają także grube materacyki, osłony przeciwdeszczowe, kosze na różne przedmioty i tak dalej. Wiele większych wózków można modyfikować w miarę, jak dziecko rośnie — aż do momentu, gdy nauczy się chodzić.

Duże wymiary takich wózków mogą stanowić problem, jeśli codziennie musisz pokonywać schody lub kluczyć między półkami w sklepach — w takim przypadku przyjrzyj się raczej wózkom średniej wielkości. Wózki w rozmiarze średnim mają aluminiowe ramy i mogą ważyć nie więcej niż 7 kilogramów.

Wózki lekkie

Wózki dziecięce są zwrotne i wygodne na spacerach po parku, przy załatwianiu spraw w mieście, a także w podróży, ponieważ wiele modeli po złożeniu zmieści się w bagażniku samochodu, a w samolocie — w schowku nad siedzeniami. Lekkie wózki, nazywane „parasolkami” z powodu wygiętych rączek, są także niedrogie, możesz więc pozwolić sobie na kupno takiego modelu jako uzupełnienia większego, używanego na co dzień.

Choć nie mają sobie równych, jeśli chodzi o możliwość przenoszenia i lekkość, wózki te nie są tak solidne jak duże i średnie wózki opisane powyżej. Aby zawsze użytkować wózek w sposób bezpieczny, pamiętaj, aby zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Na przykład zabronione jest wieszanie torebek, plecaków i toreb z zakupami na rączkach lekkich „parasolek”, a także przewożenie niemowlaków poniżej trzech miesięcy w pozycji innej niż na leżąco.

Wózki głębokie

Wózki głębokie to wyraźny komunikat: „jadę solidnym i stylowym wózkiem, a moja mama wie, co jest bezpieczne”. Drogie wózki głębokie z górnej półki to nie tylko wygląd — modele dobrych firm będą służyć przez lata. Zwykle można ich używać jako wózków głębokich dla noworodków i niemowlaków, a także jako spacerówek dla dzieci w wieku 3–4 lat. Typowy model zaawansowany ma bardzo duże koła, zdejmowane ochraniacze, ruchome miękkie wkładki, kosze na różne przedmioty i dwa hamulce.

Klasyczne wózki głębikie retro są raczej ciężkie i szerokie, ale nowsze modele mają wytrzymałe aluminiowe ramy, dzięki którym ich waga nie jest wielkim problemem.

Wózki do joggingu

Rodzice-biegacze mogą sprawić sobie  wózek do joggingu, który ma opływowy kształt i bardzo duże koła. Z takim wózkiem możesz przemierzać ścieżki nie tylko w mieście, ale i poza nim. Jeśli lubisz dłuższe wycieczki lub biegi, możesz zacząć zabierać ze sobą dziecko w takim wózku, gdy skończy ono sześć miesięcy. Lekkie ramy i duże koła przypominające rowerowe sprawiają, że wózki tego typu z łatwością poruszają się po nierównym terenie z prędkością „biegową”, a układ trzech kół — że wyglądają nowocześnie i sportowo. Pamiętaj, że niektóre wózki trójkołowe mają tylko dobrze wyglądać, ale nie są przeznaczone do joggingu, więc jeśli na poważnie szukasz wózka do joggingu, upewnij się, że dany model jest do tego odpowiedni.

W przypadku wózków do joggingu najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo, więc szukaj wyłącznie modeli mających 3- lub 5-punktowe pasy. Niektóre modele mają hamulce ręczne i inne dodatki, na przykład kieszonki, koła terenowe i amortyzowane zawieszenie.